خواندن تفریحی (کلی) برای ریدینگ آیلتس

Extenive/Pleasure Reading for IELTS Reading

 

چشمان شما می بایست با متون انگلیسی اُنس بگیرد. شما می بایست اصطلاحا چشمان خود را روی متن قِل بدهید (Roll your eyes over the text) و در همین حین، بدون آنکه مطالب را به زبان مادری خود ترجمه کنید، کلمات را تلفظ کنید، و به خاطر ندانستن معنی کلمات مکث کنید، به سرعت پیش رفته و به درک کُلی مطلب بپردازید. این کار را خواندن تفریحی (کلی) یاExtensive/Pleasure reading می گوییم. به جرات می توان گفت 50% موفقیت شما در مهارت ریدینگ آزمون آیلتس، تمرین Extensive Reading می باشد یعنی شما می بایست WPM یا تعداد کلماتی که در دقیقه می خوانید (Words per Minute) را به حدود 260 (با 50% درک مطلببرسانید تا بتوانید در مهارت ریدینگ آیلتس به نمره ی 7 دست پیدا کنید.

به خاطر بسپارید که هدف از خواندن کُلی یا Extensive Reading، درک کُلی مطلب (یک پاراگراف برای مثال) می باشد. این یعنی ایده اصلی آن پاراگراف را متوجه شده و بتوانیم به صورت خلاصه بگوییم چه خوانده ایم. به همین خاطر می گوییم با بالاترین سرعت ممکن بخوانید و سعی کنید Main Feature آن پاراگراف را درک کنید.

 

مطالبی که از اکسیر آیلتس می آموزید اختصاصی بوده و این شیوه تنها منحصربفرد برای اکسیر آیلتس در آمادگی برای آزمون آیلتس می باشد! با ما همراه شوید.

 

یک جدول همانند جدول زیر تهیه کنید.

no

Date

Needed WPM

1st time

2nd time

Third time

1

February 1st

90

110

100

2

February 2nd

95

115

109

3

February 3rd

98

105

93

4

February 4th

85

100

107

5

February 5th

110

115

100

6

February 6th

110

135

120

(Words per Minute: WPM)

 

هر روز سعی کنید حداقل نیم ساعت به خواندن مطالب علمی و غیره بپردازید و یه بار ابتدا، میانه و انتهای خواندن، خود را به مدت یک دقیقه تایم کنید و ببینید در یک دقیقه چند کلمه می خوانید. سپس، طبق جدول زیر، با توجه به نمره ای که در آزمون IELTSمی خواهید، WPM خود را در طول زمان افزایش دهید. اگر این تمرین را به صورت روزانه حداقل نیم ساعت انجام بدهید، پیش بینی می شود که در هر ماه، حدود 30% رشد داشته باشید.

 

IELTS Reading Desired Score

Needed WPM

Band 5

150

Band 6

180

Band 6.5

200

Band 7

220

Band 7.5

260

Band 8

+ 340

Band 9

+ 500

 

فراموش نکنید که سطح متونی که می خوانید باید حداقل Upper-intermediate باشد.

در ضمن، خواندن یک مطلب با سرعتی زیرِ 200 کلمه در دقیقه یعنی شما تقریبا تک تک کلمات را می خوانید. مخصوصا اگر ماژول آکادمیک آزمون آیلتس را شرکت می کنید، به WPM ی بالاتر از 300 فکر کنید چرا که در آینده در دانشگاه های بین­المللی، تمامی متون شما به انگلیسی بوده و حجم بسیار بالایی دارد و اگر بخواهید زیر 300 کلمه در دقیقه بخوانید، از پس دروس بر نخواهید آمد. عموما native های آکادمیک (نه هر شخص nativeی) حداقل 500 کلمه در دقیقه می خوانند. باید رقابت کنید!

 

برای اینکه بهتر درک کنید خواندن کُلی یا Extensive Reading در آیلتس چه می کند، تصور کنید دو سخره نورد می خواهند از یک تکه سخره بالا بروند. فرض کنید هر دو، از تمامی مهارت های سخره نوردی آگاه بوده، تجربه ی کافی را داشته، ابزار مناسب به همراه داشته و کُشته مُرده ی کارشان هستند. اما یکی از آن ها اخیرا تمرین بسیار داشته و اندامی مناسب دارد. چُست و چابک است و فرز. اما دیگری، مدتی است از تمرینات سخره نوردی دور افتاده و کمی اضافه وزن پیدا کرده است. حال کدام سخره نوردیِ بهتری خواهند داشت؟

 

به همین شکل، تمرینات خواندن تفریحی برای آیلتس می خواهد شما را به آن نزدیک کرده، درگیر کرده و در خواندن شما را فرز و چابک کند. توانایی بالا در این کار، لازم بوده اما کافی نیست و شما نیاز به تکنیک ها، دانش و دیگر ملزومات هستید. با اکسیر آیلتس همراه باشید.

 

شما همچنین می توانید برای تمرین Extensive Reading و بالابردن نرخ WPM تان به وبسایت accelareader.com مراجعه کنید.

 

 

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

اکسیر آیلتس پس از سال ها فعالیت درخشان و مستمر به آکادمی زبان اکسیر گسترش یافته و هم اکنون در زمینه های زبان عمومی، آیلتس، تافل، PTE و GRE فعالیت دارد. تمامي خدمات اين مجموعه، حسب مورد، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است. | www.IELTS-Elixir.com | All rights reserved