بخش دوم اسپیکینگ یا گفتاری آیلتس

IELTS Speaking Part 2

 

 

در بخش دوم اسپیکینگ آیلتس ممتحن یک کارت (موسوم به Cue Card) با موضوعی روی آن، یک مداد و یک تکه کاغذ به شما داده و از شما می خواهد راجع به موضوعی که روی کارت نوشته است فکر کنید. شما تا یک دقیقه (دقت کنید تا یک دقیقه! ممکن است ممتحن بعد از سی ثانیه به شما بگوید که شروع کنید پس متوقع و طلبکار نشوید! خطرناک است!) وقت خواهید داشت تا روی برگه ای که به شما داده اند یادداشت بنویسید و پس از شروع به صحبت، با نگاه به یادداشت هایتان راجع به موضوع صحبت کنید.

معمولا در این بخش از شما می خواهند چیزی را شرح دهید، مثلا آخرین میهمانی ای که شرکت کردید، یک موقعیت خطرناک، یک معلم که تحسین می کنید، ...

در این بخش فقط شما صحبت می کنید و ممتحن فقط می شنود.

مدت: 3 تا 4 دقیقه

 

دانلود نمونه ای از بخش دوم آزمون گفتاری

 

منبع نمونه: ielts.org

 

 

بخش دوم Speaking برای بعضی از داوطلبان آیلتس بسیار سخت می باشد چرا که این دسته نمی توانند جواب یک سوال را بصورت سازمان دهی شده در 2 الی 3 دقیقه بدهند. این زمان برایشانبسیار زیاد بوده و همچنین سازمان دهی صحبت هایشان بسیار برایشان طاقت فرسا و غیرممکن است.

بسیار خب، اگر 20 الی 40 ثانیه صحبت کردن برایتان آسان است، می توانید این بخش را هم به سادگی پشت سر بگذارید.

چطور؟

 

به یاد داشته باشید که کلید طلایی موفقیت در بخش دوم اسپیکینگ IELTS، پرسیدن سوال های Wh می باشد:

 

20-30 seconds: When?

20-30 seconds: where?

20-30 seconds: who with? / how?

One-two minute: explain why…?

 

Total: 120-180 Seconds

 

پس

 

بخش دوم Speaking را یکجا تمرین نکنید، تکه تکه.

 

اینجا همان جاییست که Brian Tracy در کتاب "قورباغه را قورت بده" می گوید قورباغه را تکه تکه کنید و کم کم آن را بخورید. به همین شگل، بخش دوم اسپیکینگ را تکه تکه قورت بدهید!

 

نکات کلی بخش دوم اسپیکینگ آیلتس

 

قرار است در بخش دوم Speaking آیلتس، شما روایتی از اتفاق، واقعه، داستان، ... شرح دهید. پس در واقع، می بایست ادبیات صحیح و جذاب تشریح را یاد گرفته و بکار بگیرید.

 

در ابتدا، بدانید و آگاه باشید که شرح این داستان در بخش دوم Speaking آیلتس می بایست دقیقا مثل رایتینگ تسک 2 آیلتس دارای سه بخش مقدمه، بدنه و نتیجه گیری باشد به شکلی که ممتحن آیلتس بتواند این سه بخش را از هم تمییز دهد. پس فراموش نکنید که صحبت شما در بخش دوم Speaking آیلتس چیزی شبیه به این خواهد بود:

 

Cue card:

 

Describe an arts or media event you attended.

You should say

 

  • What kind of event it was
  • Where it was held
  • What impression it had on you

And explain whether or not you enjoyed it.

 

Answer:

 

I would like to talk about an arts event I went to last year with my friend John.

This friend of mine is really into arts and attending such events and one day he insisted on going on one with me. So I said yes although I was reluctant and we went for it. …

Finally, I admit that it was really worth it and I’d recommend it to everyone.

 

برای تاکید روی مطلبی خاص در بخش دوم Speaking آیلتس از یک یا چند cleft sentence استفاده کنید. به این مثال توجه کنید:

 

So I said yes although I was reluctant and we went for it. The thing that really grabbed my attention in the beginning was the cast I saw on its poster.

 

نتیجتا، سعی بکنید برای بولد کردن برخی مطالب در Speaking آیلتس ، از cleft sentences به اشکال زیر استفاده کنید:

 

What I like/liked the most about it is/was …

What impresses/impressed me the most is/was …

One thing that grabs/grabbed my attention is/was …

The reason I love/loved the event is/was …

The one place I feel/felt quite comfortable is/was …

The most striking person/place/job/etc. I’ve ever known is …

 

شما همچنین برای نشان دادن تاکید در Speaking آیلتس می توانید از قید های زیر استفاده کنید (کالوکیشن collocation های آن ها را در یک دیکشنری خوب چک کنید):

 

Extremely, extremely good, extremely beautiful, extremely tired, extremely weak, extremely hot, extremely well, extremely rare, extremely difficult, extremely grateful, extremely bad

 

Absolutely, completely, totally, utterly, perfectly, entirely, wholly, fully, quite, thoroughly, unreservedly, definitely, certainly, positively, unconditionally, categorically, unquestionably, undoubtedly, without (a) doubt, without question, surely, unequivocally, exactly, precisely, decisively, conclusively, manifestly, in every way, in every respect, one hundred percent, every inch, to the hilt, dead perfectly, utterly, dead

 

 

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

اکسیر آیلتس پس از سال ها فعالیت درخشان و مستمر به آکادمی زبان اکسیر گسترش یافته و هم اکنون در زمینه های زبان عمومی، آیلتس، تافل، PTE و GRE فعالیت دارد. تمامي خدمات اين مجموعه، حسب مورد، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است. | www.IELTS-Elixir.com | All rights reserved