طرز صحیح استفاده از دیکشنری برای آیلتس

How to use a dictionary correctly and effectively

متاسفانه، اغلب زبان آموزان (البته آن هایی که از دیکشنری استفاده می کنند!) نمی دانند چطور به درستی از یک دیکشنری استفاده کنند. تجربه ثابت کرده است که آن ها فقط به دنبال معنی کلمات هستند، غافل از اینکه مثلا اگر تلفظ صحیح آن کلمه را ندانند، تقریبا دانستن معنی کلمه به دردشان نخواهد خورد.

روش صحیح استفاده از دیکشنری یا فرهنگ لغات

در ابتدای امر، با ندانستن تلفظ درست کلمه، و اشتباه تلفظ کردن آن، باعث می شوید مخاطب حرف شما را متوجه نشود. دوما، شما حرف طرف مقابل را متوجه نخواهید شد، اگرچه که مخاطب شما این کلمه را به درستی تلفظ کرده است. فراموش نکنید که تلفظ ناصحیح از نمره ی شما در مهارت Speaking می کاهد اما لهجه ی شما مهم نیست.

مورد دوم هم تکیه کلمات و یا word stress می باشد که توجه نکردن به آن می تواند باعث پیش آمدن سوءتفاهم بشود. به تلفظ این دو کلمه دقت کنید. آیا تفاوت آن ها را می دانید؟ تفاوتشان چقدر اطلاعات را تغییر می دهد؟

thirty

thirteen

سوم، مشکل بسیار بزرگ دیگر زبان آموزان، عدم استفاده صحیح اجزای گفتاری (Part Of Speech) می باشد. به بیانی دیگر، آن ها از فعل به جای اسم استفاده کرده، از قید به جای فعل و دیگر اشتباهات این چنینی مرتکب می شوند. این اجزای کلام عبارتند از اسامی، افعال، قیود، صفات، ضمایر، حروف ربط، حروف اضافه و حروف تعریف. به این شکل:

Parts Of Speech:

1. nouns

2. verbs

3. adverbs

4. adjectives

5. pronouns

6. connectives

7. prepositions

8. determiner

چهارم، با توجه نکردن به register یا استایل زبانی (Language Style - یعنی رسمی یا غیر رسمی بودن کلمات)، نمره ی زیادی را به خصوص در مهارت Writing از دست می دهند چرا که می بایست اغلب از کلمات رسمی در نوشتار آیلتس استفاده شود و از کمتر رسمی ها در مهارت گفتاری. برای مثال، فعل confront به معنای روبه رو شدن می باشد اما به صورت غیررسمی و در گفتگوهای روزمره از run into یا face استفاده می شود. به دنبال register-box های دیکشنری های پیشننهاد شده در پایین این صفحه باشید.

پنجم، با چک کردن معنی کلمات به زبان فارسی، ممکن است کلمات زیادی را بیابید که ظاهرا هم معنی هستند اما در حقیقت می بایست در زمینه های مختلف استفاده شوند. اینجاست که ما با چک کردن معنی مخالف هستیم و از زبان آموزان انتظار داریم به حای معنی کلمات، به سراغ تعریف یا Definitiuon آن ها بروند. برای مثال اگر در یک دیکشنری فارسی به انگیسی کلمه ی "خائن" را چک کنید، با این کلمات روبه رو خواهید شد: traitor, cheater, betrayer, quisling, ratter, recreant, renegade. اما کدام کلمه آن است که شما بدنبالش هستید؟!

دست آخر، زبان آموز می بایست مترادف ها (Synonyms) و متضاد ها (Antonyms) ی کلمات را یافته و دانش واژگانش را در موضوعات مختلف افزایش دهد تا بتواند هنگام صحبت کردن و نوشتن از تکرار کلمات بپرهیزد.

درضمن، شما می بایست از یک دیکشنری خوب learner ها (a good learner's dictionary) استفاده کنید؛ یک فرهنگ لغت که به شما تعریف کلمات را ارایه دهد. برای سطح اولیه ی زبانی خوب است که زبان آموز از یک دیکشنری Bilingual یا دو زبانه استفاده کند اما پس از کمی راه افتادن (سطح A2)، دیگر باید یاد بگیرد که از یک دیکشنری Monolingual یا یک زبانه ی English to English استفاده کند. همچنین، استفاده از دیکشنری مترادف ها و متضاد ها یا Thesurus می بایست در سطح آیلتس استفاده شود.

 

اکسیر آیلتس استفاده از دیکشنری های زیر را حین یادگیری به صورت self-study آیلتس یا در کلاس آیلتس اکیدا توصیه می کند:

 

Longman Dictionary of Contemporary English

Macmillan English Dictionary for Advanced Learners

Cambridge Advanced Learner's Dictionary

Oxford English Dictionary

Merriam-Webster's Learner's Dictionary

 

 

مطالب مرتبط

1-یادگیری در خلال فعالیت های هیجان انگیز

2-یادگیری موضوعی لغات

3-اضافه کردن معنی به کلماتی که می دانید

4-یادگیری و توجه به معانی تشبیهی لغات

5-یادگیری و توجه به ترکیب لغات (Collocation)

6-یادگیری و استفاده از اصطلاحات

7-پیشوند، پسوند و ریشه شناسی

8-طرز صحیح استفاده از دیکشنری

9-توجه به موضوعات رایج آیلتس

 

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

اکسیر آیلتس پس از سال ها فعالیت درخشان و مستمر به آکادمی زبان اکسیر گسترش یافته و هم اکنون در زمینه های زبان عمومی، آیلتس، تافل، PTE و GRE فعالیت دارد. تمامي خدمات اين مجموعه، حسب مورد، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است. | www.IELTS-Elixir.com | All rights reserved